kontakt emailowy
   
Kłopoty z trawnikiem


Każdy marzy, aby trawnik przy jego domu był zawsze gęsty i równo porośnięty soczyście zieloną trawą. Zdarza się jednak, że w niektórych miejscach zamiast trawy pojawiają się mchy, chwasty, lub nawet goła ziemia. Co wtedy zrobić? Należy najpierw zbadać, dlaczego tak się dzieje. Trawa źle rośnie, jeżeli: wymarzła zimą, była zbyt obficie podlewana i zgniła, jest zbyt rzadko lub zbyt wysoko koszona, została przenawożona, wyschła podczas upałów, zniszczyły ją choroby, szkodniki, drobne gryzonie (myszy, krety, nornice, ryjówki) lub psy. Trudno jest też utrzymać ładny trawnik, jeśli gwałtownie zmieniła się wilgotność gleby, obniżył się jej odczyn (pH), zmalała ilość składników pokarmowych. Mamy nadzieję, że zamieszczone tu rady pozwolą Państwu uporać się z głównymi plagami, które "nękają" trawniki.

Trawnik po zimie

Wiosną na każdym trawniku trzeba przeprowadzić wiele zabiegów. Zaczynamy od starannego wygrabienia zeschniętej trawy i nawożenia mieszanką wieloskładnikową w ilości 2-3 kg/100 m2. W miejscach, gdzie trawa jest zniszczona albo widać gołą ziemię, wysiewamy nasiona tej samej mieszanki, którą obsialiśmy cały trawnik (aby nie było plam zieleni w innym odcieniu), lub specjalnej mieszanki regeneracyjnej. Nasiona przysypujemy cienką warstwą piasku z torfem. Wyłysiałe miejsca możemy też przykryć kawałkami świeżej darni.
Trawnikowi dobrze zrobi tzw. wertykulacja, która polega na pionowym cięciu darni specjalnym urządzeniem z wąskimi nożami (wertykulatorem). Darń warto też podziurkować - służą do tego celu widły amerykańskie z ostrymi zębami - tzw. aerator - lub kolce (widoczne na zdjęciu), zakładane na buty. Powstałe otwory pozwalają na dobre przewietrzenie gleby. Proces ten przyśpiesza regenerację trawnika.
Komplet kolców do aeracji trawnika kosztuje około 30 zł.

Walka z kretem<

Bardzo uciążliwym i trudnym do wyproszenia bywalcem naszych trawników jest kret. Co prawda niszczy on wiele szkodników glebowych, ale drążąc korytarze, rujnuje trawnik, który często się zapada nawet po usunięciu kopczyków. Do zalecanych środków odstraszających krety należą: świece dymne Nornico, granulaty Kretol 5 GR i Antykrecik, a także pułapki Kretołap. Jeśli użyjemy pułapek, musimy je często sprawdzać. Uwięzione w pułapce zwierzę najlepiej wypuścić na wolność z dala od naszego trawnika. Pamiętajmy, że kret jest zwierzęciem częściowo chronionym ( o kretach patrz "Zwierzęta" - "Krecia robota")

Gdy pojawią się chwasty

Chwasty to gatunki obce, które wyrastają wśród kępek trawy. Rośliny te konkurują z trawą o światło, wodę i składniki pokarmowe. Ich obecność jest jednym z objawów choroby naszego trawnika. Na zadbanej, dobrze uprawianej murawie trawa rozrasta się i głuszy inne rośliny. Jeśli jednak zostanie osłabiona przez mróz, suszę czy nadmierne opady, natychmiast rozwijają się chwasty, bardziej od niej odporne.
W jaki sposób chwasty trafiają na trawnik? Po pierwsze, ich nasiona bardzo długo zachowują zdolność do kiełkowania i cierpliwie czekają na odpowiednie warunki. Mogły znaleźć się więc w glebie, zanim założyliśmy trawnik. Przenosi je także wiatr z sąsiednich działek, a zdarza się też, niestety, że znajdują się wśród nasion gotowych mieszanek traw.

Chwasty jednoroczne i dwuletnie

Chwastnica jednostronna, włośnica zielona i sina, gwiazdnica pospolita, rdest ptasi, przymiotno kanadyjskie, rumianek pospolity, tasznik, tobołki, komosa - to chwasty występujące głównie na nowo zakładanych trawnikach, gdzie siewki traw nie zdążyły się jeszcze dostatecznie rozkrzewić, lub w miejscach, gdzie całkiem zanikła trawa.
Zwalczanie: częste koszenie i nawożenie trawnika lub zastosowanie środków chemicznych (herbicydów). Polecane preparaty: Chwastox D lub M, Aminopielik D i P, Pielik.

Jak pozbyć się skrzypu?

Skrzypy występują na trawnikach zaniedbanych, słabo zadarnionych. Są typowe dla gleb ubogich w składniki pokarmowe i zakwaszonych.
Zwalczanie: wapnowanie trawnika, najlepiej wapnem ogrodniczym lub kredą w dawce 50 g/m2, intensywne nawożenie azotem, wałowanie. Możemy stosować preparaty chemiczne, np. Chwastox (w płynie), Ustinex i Agritox. Chwasty najlepiej opryskiwać wczesną wiosną lub w lipcu.

Jak walczyć z mchem?

Mech może być prawdziwą plagą trawników. Jest wskaźnikiem nadmiernej wilgotności gleby i braku wapnia (silne zakwaszenie). Rośnie zwłaszcza na glebach zbitych, słabo napowietrzonych, w miejscach ocienionych.
Zwalczanie: pierwszym zabiegiem jest aeracja trawnika. Zbitą darń należy wygrabić ostrymi grabiami, a następnie podziurkować aeratorem, widłami, kolcami lub metalową rurką ("koreczki" gleby wyrzucamy, a na trawniku pozostawiamy niewielkie otwory - proszę się nie obawiać, szybko zarosną trawą!). Należy sprawdzić, czy w miejscach, gdzie rośnie mech, nie zbiera się woda i czy ma właściwy odpływ. Następnie wapnujemy trawnik tak jak przy zwalczaniu skrzypu. Dobre efekty może też dać przykrycie trawy 1-2-centymetrową warstwą piasku (trawa sobie doskonale poradzi, a mech powinien zginąć). Trzeba pamiętać, że mech jest dość odporny na większość preparatów chwastobójczych; są one skuteczne tylko w dość dużym stężeniu, co z kolei może być niebezpieczne dla trawy.

Chwasty wieloletnie

Bluszczyk kurdybanek, jaskry, jastrzębiec kosmaczek, pięciornik gęsi, powój polny, mniszek pospolity, babki, podbiał pospolity, krwawnik i szczawie są trudne do usunięcia, gdyż rozmnażają się nie tylko z nasion, lecz też dzięki kłączom, rozłogom i odrostom korzeniowym.
Zwalczanie: częste koszenie, wycinanie i wyrywanie korzeni albo stosowanie środków chemicznych. Chwasty te są wrażliwe na większość środków chwastobójczych, choć mogą odbijać z części podziemnych. Polecane preparaty: Pielik, Chwastox (w płynie), Starane 250 SL. Środki te stosujemy w dni bez deszczu, w temperaturze powyżej 15°C.

UWAGA! Preparaty chwastobójcze mogą być toksyczne dla zwierząt i ludzi, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie należy wchodzić na trawnik przez 3 dni po zastosowaniu herbicydu. Nie wolno ich ponadto stosować na świeżo założonym trawniku (przez 1-2 miesiące).

Trawnik po suszy

Zdarza się, że po powrocie z urlopu albo po dłuższej nieobecności w domu stwierdzamy, że piękny zielony dywan, z którego byliśmy tak dumni, zmienił kolor; jest żółty i suchy, a przy koszeniu łatwo wyrywają się całe kępy trawy. Co w tej sytuacji robić?
Susza i wysoka temperatura powodują najczęściej tylko zahamowanie wzrostu traw. Przez dłuższy czas trawnik starannie i równomiernie podlewamy, najlepiej zraszaczem o niezbyt intensywnym strumieniu wody. Dopiero gdy się ponownie zazieleni, kosimy go niezbyt nisko i nawozimy małą dawką nawozów azotowych. Jeśli trawa jest zbyt wysuszona i jej kępki obumarły, trawnik trzeba zregenerować. W miejscach ubytków wysiewamy świeże nasiona (najlepiej zastosować mieszankę regeneracyjną, np. Rapid). Rzadko się zdarza, aby trawnik trzeba było całkowicie odnowić, czyli założyć od początku.

Pies na trawniku

Psi mocz jest szkodliwy dla roślin. Psy najczęściej zagrażają drzewom i krzewom, natomiast suczki - trawnikom. W miejscach, które wielokrotnie "podlewają", gromadzi się sól. Trawa wówczas żółknie i brązowieje. Plamy na trawniku nie powstaną, jeśli będziemy go często i obficie zraszać wodą. Psi mocz zostanie wtedy rozcieńczony i wsiąknie głęboko w glebę. Tam, gdzie trawnik został już wypalony, należy posiać nową trawę lub położyć kawałek darni z innego miejsca.

Trawniki są wspaniałą ozdobą naszych osiedli, ogrodów i działek. Musimy o nie jednak ciągle dbać. Oto prosta angielska recepta na zdrowy, zielony i gęsty trawnik: raz w tygodniu należy go kosić, co drugi dzień podlewać i czynić tak przez dwieście lub trzysta lat. Życzę Państwu takich długowiecznych i pięknych trawników, jakie mają mieszkańcy Wysp Brytyjskich.


WSTECZ